Pytania horarne o wynik egzaminu, część I

Pytania dotyczące powodzenia na egzaminach pojawiły się w podręcznikach astrologii horarnej stosunkowo niedawno. Na próżno szukać tego typu horoskopów w dziełach antycznych, średniowiecznych czy nawet renesansowych. Czołowi astrolodzy przyjęli, że pytanie o wynik egzaminu zalicza się do spraw dziesiątego domu.

John Frawley dochodzi do takiego wniosku poprzez uznanie potencjalnie zdanego egzaminu jako zysk (dom drugi) z wiedzy (dom dziewiąty) [J. Frawley, The Horary Textbook – Revised Edition, s. 258]. Inne podejście reprezentuje Deborah Houlding, dla której wszystkie pytania, które dotyczą swego rodzaju wyroku (ang. judgement), a zatem: Czy wygram sprawę sądową/zostanę przyjęty do pracy/zdam egzamin?, należą do pytań związanych z dziesiątym domem [na podstawie dyskusji: Fb.com].

Tok myślenia Debory Houlding jest mi bliższy, ponieważ nie dość, że nie w pełni zgadzam się z przypisaniem stanu wiedzy kwerenta do domu dziewiątego, to również odliczanie drugiego domu jako zysku z wiedzy w postaci egzaminu brzmi moim zdaniem trochę zbyt metaforycznie jak na astrologię horarną. W tym miejscu przypomina mi się wykład Erika van Slootena, który wyraźnie zaznaczył, że w astrologii tradycyjnej li tylko pierwszy dom reprezentuje kwerenta. Można to przeciwstawić astrologia współczesnej, w której dom drugi reprezentuje system wartości właściciela horoskopu, dom trzeci reprezentuje jego zdolności komunikacyjne, piąty jego kreatywność itd. Czy zgromadzoną przez nas wiedzę aby na pewno reprezentuje dom dziewiąty?

Wiedza to ogół treści utrwalonych w umyśle ludzkim w wyniku kumulowania doświadczenia oraz uczenia się.

Wikipedia na podstawie: Pondel M.: Wybrane narzędzia informatyczne pozyskiwania wiedzy i zarządzania i wiedzą. Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu nr 975, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 2003, s. 372.

Wiedza deklaratywna – to taka zawartość pamięci, jaka może być w różnym czasie uświadomiona i zwerbalizowana, a więc wyrażona za pomocą słów. To mogą być wspomnienia, fakty przyswojone w trakcie nauki szkolnej, czy nawet informacje, jakie można sobie wyobrazić wizualnie, przy czym wyobrażenie takie również można opisać w mniej, czy bardziej dokładny sposób za pomocą słów.

Wikipedia

Skoro wiedza, która podlega sprawdzeniu w trakcie egzaminu, jest de facto elementem nas nas samych, osobiście nie widzę powodu, dla którego miała by być reprezentowana w horariuszach przez inny dom niż dom pierwszy. W tym przekonaniu nie jestem odosobniony. Okazuje się, że Culpeper w czterdziestym czwartym aforyzmie dotyczącym astrologii horarnej stwierdził, że pierwszy dom reprezentuje nie tylko życie, usposobienie czy wolę pytającego, lecz także wiedzę, jaką posiada [Nicholas Culpeper, „Dzieło astrologiczne”, cz. 1].

Tylko w oparciu o interpretację tego jedynego domu Nina Gryphon wywnioskowała, że jej mąż – reprezentowany przez porannego, retrogradującego Saturna w Wadze – zda egzamin. Chętnych zachęcam do zapoznania się z horoskopem i komentarzami.

 

9 komentarzy do “Pytania horarne o wynik egzaminu, część I

 1. Nie wiem, kto to ., ale był to niewątpliwie ktoś mądry. Otóż, powiedział tak:wiedza to umiejętność radzenia sobie w życiu. I to stanowisko do mnie przemawia. Argumenty Ruszkowskiego są przekonywujące, przynajmniej dla mnie. Co do Frawleya, też skłaniam się do stanowiska, że guru nie zawsze gada do rzeczy. Interesujący wpis w temacie. A najbardziej zaskakujące jest stwierdzenie o tym, że Saturn w retrogradacji daje tak przesłanie w astrologii horarnej dot. egzaminu. Oczywiście, pomijam sytuację, w której delikwent nie prezentuje żadnej wiedzy, bo wtedy nic mu nie pomoże.

  • Wydaje mi się, że relacje sygnifikatora osoby z sygnifikatorem IX domu wskazują na ogólne podejście danej osoby do procesu uczenia się oraz przedstawicieli świata nauki; oczywiście i vice versa. Pośrednio wpływa to na stan zgromadzonej wiedzy, ale ani nie musi świadczyć o stanie faktycznie zgromadzonej wiedzy ani nie przesądza o powodzeniu na egzaminie.

   Retrogradujący Saturn też był dla mnie zaskoczeniem. Nina tłumaczy, że jest to planeta zatrzymywania/zachowywania (ang. retention), zatem świetnie współgra z tym, czego oczekujemy w tym przypadku od pamięci. Jest w swoim wywyższeniu i znaku powietrznym (dodałbym dla podkreślenia, że również ludzkim), co ma zapewnić świetny stan pamięci. Retrogradację potraktowała jako znak, że mąż będzie w stanie wrócić pamięcią do wszystkiego, czego się nauczył.

 2. I agree with Deborah Houlding’s approuch. The ascendent is the querent/candidate, the descend are the competitors (if we need to take them in account), the MC are the examiners and the IC is the judgement. In this case we must consider the derived houses since the querent is the candidate’s wife. So the candidate is signified by Saturn, ruler of the VII house; the examiners by Mars; the judgement by Venus. We must not forget though, that the Moon is a general significator of events and secondary significator of the main actor, that is, the candidate. The Moon is in the X derived house and she is defluxing from Saturn and applying to Mars and then immediately opposing Venus passing throught Caput Draconis. Saturn is retrograde but exalted in Libra in the IX derived house. The Moon is making a translatio luminis from Saturn to Venus, dispositor of Saturn in the IV derived house. Though the candidate is afraid to take the examination (Saturn retrograde) he is strong and prepared (Saturn in exaltation). The Moon brings the candidate under scrutiny of the examiners to success in passing the exam (Venus receives the translated light of Saturn in Libra). Nina Gryphon’s interpretation surprises me though. She doesn’t answer to the question: “Will my husband pass his exam this year?” but rather: „Will my husband remember the information?” Quite different questions. Also her interpretation is too rushed and incomplete. Horary astrology is essential but not until that point.

  • Including 4th house to this type of questions is new for me. Frankly speaking, using 4th house as „the end of the matter” is difficult because I have never seen using of this idea in practice.
   In mentioned chart translatio luminis is made from Mercury to Mars; Saturn was in semi-sextile with Moon.

   • You are right! I didn’t look at the chart carefully. Mercury actually is not an meaningful accidental significator in this chart but it can be proper natural significator of studies and knowledge. Mercury is also dispositor of both Mars and Venus. The Moon is translating the light of Mercury to Mars just before opposing Venus. Saturn in this chart is making only an opposition to the Sun and a large sextile with Mars. Since Mars is moving away from Saturn and Saturn is retrograde it can’t be take as an effective contact. So we have to rely on the Moon for an effective contact between significators. What I was taught is that in order to have an event is necessary to find an aspect between significators..

 3. Skłaniam się do stanowiska poprzedniej osoby, że pytanie miało inne znaczenie niż zapisano.
  Saturn pokazuje, że mąż pytającej był dobrze przygotowany, ale nie pokazuje tego, jak zostanie oceniony/ przyjęty przez egzaminatora. … chyba że jest to egzamin wynoszący go na urząd państwowy (z tego, co zrozumiałam, był to egzamin właśnie tego rodzaju), myślę, że wtedy samego egzaminu/egzaminatora nie trzeba derywować – Wenus dobrze przyjmuje Saturna a Saturn doskonale przyjmuje Wenus i to by wystarczyło by na pytanie odpowiedzieć TAK.

 4. Moim zdaniem horoskop dobrze pokazuje sytuację. Sygnifikatory domu IX zarówno osoby pytającej jak i mężą znajdują się w domu IX. To,żona zadała pytanie w niepokoju o egzamin męża . Władcą domu XII (neiepokoke,sprawy ukryte jest Księżyc. Pierwszy aspekt Ksiżyca to kwadratura z Marsem- władcą domu X jej męża ,który wg Frawleya pokazuje zysk z egzaminu.

 5. Pingback: Pytania horarne o wynik egzaminu, część II – Pod nieboskłonem

 6. Pingback: Pytania horarne o wynik egzaminu, część III – Pod nieboskłonem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s