Temperament – prajakości w astrologii urodzeniowej

O żywiołach – czyli pośrednio o temperamentach – przeczytamy już na wstępie każdego podręcznika astrologii i usłyszymy na pierwszych zajęciach kursu astrologicznego. Czy wpłynie to na jednak na proces interpretacji w praktyce? Ano zazwyczaj – i mówię to, myśląc o sobie – niekoniecznie lub w niewielkim stopniu.

Zodiak a prajakości

Po co zawracać sobie tym głowę?

– astrologiczna teoria aspektów – działanie tzw. aspektów ptolemejskich ma opierać się na  harmonii(lub jej braku) pomiędzy jakościami znaków, w których znajdują się planety. Stąd trygony są najbardziej harmonijne – łączą znaki o tych samych prajakościach, w przeciwieństwie do kwadratur i opozycji, gdzie tej harmonii brakuje. Tłumaczy to także niemożność zaakceptowania przez tradycyjnych astrologów aspektów rozbieżnych/przez znaki, ponieważ Słońce na 29° Barana i Wenus w 1° Byka nie łączy posadowienie w odcinku zodiaku o tej samej jakości.

– astrologia urodzeniowa – określenie temperamentu człowieka,

– astrologia horarna – przyporządkowanie prajakości znakom umożliwia wskazanie położenia zgubionych przedmiotów oraz szukanie przyczyny choroby w dysharmonii w prajakości planety a znakiem zodiaku, w którym przebywa – ten temat poruszę w kolejnym wpisie.

Określanie temperamentu na podstawie horoskopu natalnego.

Metod określania temperamentu na podstawie kosmogramu urodzeniowego jest całkiem sporo. Postanowiłem opisać sposób proponowany przez Johna Frawleya, czyli ten sam, który opisał William Lilly już w XVII wieku. W 106. rozdziale „Christian Astrology” napisał, by w wyznaczaniu temperamentu człowieka, zbadać:

 1. Znak wschodzący(ascendent) i jego władcę
 2. Planety położone w znaku ascendentu lub węzły księżycowe lub planety tworzące ścisły aspekt(in partile aspecting – planety na tym samym stopniu w stosownych znakach w zależności od aspektu) do ascendentu
 3. Księżyc(przede wszystkim faza, znak odgrywa drugorzędną rolę) i planety, które tworzą aspekt z nim
 4. Porę roku lub znak, w którym znajduje się Słońce
 5. Władcę horoskopu(planeta o najwyższej godności w miejscu położenia ASC, MC, Słońca, Księżyca i Punktu Szczęścia)

W metodzie Lilly’ego ważne jest, czy planeta wschodzi przed Słońcem(orientalna) czy też za nim(okcydentalna). Poniżej przedstawiam tabelkę prajakości planet na podstawie „Christian Astrology”. Określenia „okcydentalna” i „orientalna” bywały różnie rozumiane przez różnych autorów i tłumaczy, jednak w przypadku W. Lilly’ego chodzi o znaczenie, które podałem.

Jakości planet wg W. Lilly'ego

Jakość Księżyca zależy przede wszystkim od fazy, w której się znajduje:

 • Od nowiu do 1 kwadry – gorący i wilgotny – sangwinik
 • Od 1 kwadry do pełni – gorący i suchy – choleryk
 • Od pełni do 2 kwadry – zimny i suchy – melancholik
 • Od 2 kwadry do nowiu – zimny i wilgotny – flegmatyk

Jakość Słońca zależy przede wszystkim od pory roku:

 • wiosna (Baran, Byk, Bliźnięta) – gorące i wilgotne
 • lato (Rak, Lew, Panna) – gorące i suche
 • jesień (Waga, Skorpion, Strzelec) – zimne i suche
 • zima (Koziorożec, Wodnik, Ryby) – zimne i wilgotne

Każda planeta musi charakteryzować się jednak dwiema jakościami. Wynika z tego, że wszystkie okcydentalne planety, a Merkury zarówno orientalny jak i okcydentalny, przyjmują drugą prajakość od znaku, w którym się znajdują. Okcydentalny suchy Mars w zimnym i suchym Byku będzie zimną i bardzo suchą planetą. John Frawley, pracując z tą techniką wyznaczania temperamentu człowieka, doszedł do wniosku(źródło: astrolabium.pl, skyscript.co.uk), że orientalny Saturn jest zimny i suchy, a nie – jak podaje William Lilly, co zostało zaprezentowane w powyższej tabeli – zimny i wilgotny.

Ciekawostka dla tych, którzy pragną wykorzystać wiedzę o prajakościach do interpretacji swojego horoskopu urodzeniowego. Lee Lehman wyróżnia 9, a nie typowe 4 typy temperamentu:

 • Gorący i Suchy – powszechnie: żywioł ognia – choleryk
 • Zimny i Suchy – powszechnie: żywioł ziemi – melancholik
 • Gorący i wilgotny – powszechnie: żywioł powietrza – sangwinik
 • Zimny i wilgotny – powszechnie: żywioł wody – flegmatyk
 • Gorący – sangwiniczno-choleryczny
 • Zimny – melancholijno-flegmatyczny
 • Wilgotny – sangwiniczno-flegmatyczny
 • Suchy – choleryczno-melancholijny
 • Wszystkie – zbalansowany

W jednym z kolejnych wpisów z pewnością wrzucę przykładową interpretację temperamentu na podstawie horoskopu urodzeniowego wg metody Lilly/Frawley.

Dlaczego o tym piszę na blogu dedykowanemu astrologii medycznej? Z tego względu, iż według medycyny opartej na patologii humoralnej, temperamenty mają ścisły związek z nadmiarem/niedoborem humorów w ciele. Wzorzec zapisany w horoskopie urodzeniowym będzie towarzyszył, z różnym nasileniem, przez całe życie. U sangwinika(powietrze) może występować nadmiar „krwi”, u flegmatyka(woda) „śluzu”, u choleryka(ogień) „jasnej żółci”, zaś u melancholika(ziemia) „czarnej żółci”. Będzie to istotne w diagnozie przyczyny różnych dolegliwości właściciela horoskopu.

1 komentarz do “Temperament – prajakości w astrologii urodzeniowej

 1. Pingback: Humory astrologii horarnej | Pod nieboskłonem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s